18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü KutlandıDünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefleyen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle; İl Göç İdaresi Müdürü Murat ATİLLA, İl Göç Uzman Yardımcısı Fırat GÜREŞ ve İl Göç Uzman Yardımcısı Akif ESEN tarafından; Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim SUGÜ, makamlarında ziyaret edilmiştir.

Suriyeli çocuklarla birebir ilgilenen ve sohbet eden Vali Mantı, çeşitli hediyeler verdi. Ardından İl Göç İdaresi Müdürü Atilla’dan, göçmenlerin durumu hakkında bilgi alan Vali Mantı, göçmenlerin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini ve onların ülkede misafir olduğunu söyledi.

Dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucu olarak 18 Aralık 1990 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, “Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamıştır. 2000 yılında ise “18 Aralık” Birleşmiş Milletler tarafından resmen “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Kayıt: 18.12.2017
Güncelleme:18.12.2017
Paylaş


WS05